Õiguste ja autoritasude haldamise süsteemid on keerulised, ebatäpsed, aeglased ja kulukad. Digiciti soovib seda muuta võimaldades reaalajas ja taskukohast juurdepääsu usaldusväärsele, põhjalikule, ajakohasele ja koostalitlusvõimelisele avalikule andmeregistrile.
Valunode
Digitaalse sisu autoriõiguste andmeregister
Selle projekti elluviimise ajal keskendus Accelerate Estonia laiemalt avaliku- ja erasektori koostööprojektidele, programmi arenedes valiti kitsam fookus - aidata uuenduslike lahenduste turule jõudmist, eemaldades neid takistavad seadusandlikud barjäärid.
Sissejuhatus
Probleem
Praegused õiguste ja autoritasude haldamise süsteemid ei toeta loomeinimesi piisavalt ega paku läbipaistvaid ja tõhusaid viise digitaalse sisu õiguste haldamiseks.
Digitaalse meedia äri ulatub 1,070 miljardi euroni aastas, kuid raha jaotub ebaühtlaselt. Autorid laevad üles originaalsisu paljudele platvormidele, kuid neile ei maksta nende töö eest süstemaatiliselt tasu. Jaemüüjate ehk platvormide osa on liiga suur ning loovtöö tootjatele jäetud osa liiga väike.
Uued õigusaktid muudavad platvormid vastutavaks, kuid neil puudub sageli oma ülesannete täitmiseks vajalik teave.
Lahendus
Valunode arendab avatud infrastruktuuri digitaalsete sisu õiguste deklareerimiseks ja edastamiseks. Süsteem pakuks reaalajas, taskukohast juurdepääsu usaldusväärsele, põhjalikule ja ühilduvale avalikule andmeregistrile.
Luues jaotatud õiguste registri, mis ei sõltu spetsiifilistest ärimudelitest, valdkondadest ja jurisdiktsioonidest, võimaldab süsteem sidusrühmadel hõlpsasti pääseda usaldusväärsetele õiguste andmetele ja neid hallata. See võimaldab loomeinimestele õiglasemat ja läbipaistvamat tasustamist ning tõhusat digitaalmeedia haldamist.
Lõppeesmärk
Projekti eesmärk on luua Eestis riiklik autoriõiguse infrastruktuur, mis toetab nii Eesti kui ka välismaiste loomevaldkondade kasvu.
Kuna asjakohased autoriõiguse küsimused on Eestis juba lahendatud, on siin võimalik pakkuda ka teistele lahendust, mis võimaldaks e-residentsuse kaudu tuua autoriõigused mujalt Eestisse.
See infrastruktuur tugevdaks Eesti juhtpositsiooni digivaldkondades, tooks siia rohkem loomeettevõtjaid ja e-residente ning julgustaks uusi investeeringuid autoriõiguste Eestisse toomise kaudu.
Tulemus
Aprillist 2021 kuni märtsini 2022 Digiciti nime all läbi viidud katsed viisid MVP (esimese algse toote) arendamiseni, mis integreeris Eesti autoriõiguse süsteemid voogedastusprogrammi Fairmusiga.
Pilootprojekti jätkuna algas koostöö Euroopa Komisjoniga Musika Peripherika projekti raames, et luua kogu Euroopa hõlmav digitaalsete autoriõiguste standard.
Valunode teeb hetkel koostööd TRACE4EU-ga, mis on Digital Europe’i osaliselt rahastatud konsortsium, kellega koos luuakse autoriõiguste infrastruktuur, mis tagab digitaalsete õiguste jälgitavuse. MVP (esimese algse toote) saavutamine on plaanitud suveks 2025.