Probleem
Õiguste ja autoritasude haldussüsteemid on keerulised, ebatäpsed, aeglased ja kulukad. Autorid laevad üles originaalsisu paljudele platvormidele, kuid neile ei maksta nende töö eest süstemaatiliselt tasu. Uued õigusaktid muudavad platvormid vastutavaks, kuid neil puudub sageli oma ülesannete täitmiseks vajalik teave. Uute seaduste kohaselt tuleb alates 2022. aasta juunist Eesti autoreid ja esinejaid teavitada vähemalt kord aastas nende teoste ja esituste kasutamisest, sellest saadavast tulust ja nende nimel saadud tasust.
Kui muusika on striimitud, tuleb maksta nii laulukirjutajatele kui ka esitajatele. Vajaminevad andmed on aga sageli mittetäielikud, aegunud või ebausaldusväärsed ega liigu piisavalt kiiresti. Näiteks uue Euroopa laulu striimimiseks Brasiilias kulub paar minutit, seejärel kulub keskmiselt 9 kuud enne, kui salvestuse kasutamise eest makstakse tasu ja keskmiselt 18 kuud enne, kui laulu kirjutamise eest tasutakse – seda kõike 21. sajandi Euroopas! Brasiilia vastutaval organisatsioonil kulub aega, et luua ühendus Euroopa organisatsiooniga, kuid tasudeni jõudmine võtab ilmselgelt liiga kaua aega.
Loodud lahendus
Koostöös partneritega Eesti muusikatööstusest arendasime süsteemi, mis võimaldab artistidel ja mänedžeridel deklareerida uute lugude ja salvestistega seotud õigusi ning edastada oma muusika- ja litsentsiandmed voogedastusteenustele. Laulude ja salvestistega seotud andmete koondamine tagab selle, et autorid ja artistid saavad omad tasud õiglaselt ja kiiresti.
Koos Eesti avaliku sektori poliitikakujundajatega määratlesime meie lahenduse eelised, võimalused ja kestlikkuse, et pakkuda reaalajas ja taskukohast juurdepääsu usaldusväärsele, ajakohasele, ammendavale ja koostalitlusvõimelisele õiguste andmesüsteemile.
Mõju
Meie eksperimendi tulemina ning koostöös selle käigus leitud partneritega jätkame koostööd erinevate sektorite motiveeritud varajate kasutuselevõtjatega. Usaldusväärsete andmete vahetamiseks erinevate osapoolte vahel pakume andmehaldus- ja vahendusteenust.
Meie platvorm lihtsustab olemasolevate andmehaldussüsteemide ühendamist ja sisuõiguste andmete leitavust – andmed ütlevad kasutajale, kes mida tegi, kellele mis kuulub ja mida sellega teha võib.
Loodud lahendus tugevdab andmete omandiõigust ning annab loojatele parema kontrolli oma õiguste üle. Teeme juba praegu koostööd Eesti avaliku sektori poliitikakujundajatega ning peagi laiendame oluliselt oma kliendibaasi.
Tulevikuplaanid
Ühelt poolt vajab õiglane digitaalne kaubandus loomemajanduses usaldusväärseid andmeid õiguste kohta ja teisalt on see suurepärane võimalus Eestile saada oluliseks andmekeskuseks. Näeme, et saame siia meelitada õiguste omanikke ning investoreid meie arendust rahastama toetuste või investeeringutega.
Me käivitasime äsja kaheksa rahvusvahelise partneriga ja programmi Creative Europe toel projekti Musika Peripherika, et töötada välja uusi tasustamismudeleid sõltumatule muusika- ja audiovisuaal sektoritele.
Meie eesmärk on aasta jooksul võtta oma süsteem kasutusele turvalisel ja skaleeritaval platvormil ning teha koostööd mõne suure õiguste haldajaga, kellel saame aidata deklareerida ja hallata oma kataloogides olevaid õigusi.
Philippe Rixhon, EKSPERIMENDI JUHT