Skip to main content

Mõjuanalüüs: 24/7 isteenindusapteegid

Kuidas  iseteenindusapteegid aitavad parandada ravimite ja apteegiteenuse kättesaadavust Eestis?

Ööpäevaringne ravimite kättesaadavus on Eestis oluline probleem, eriti väljaspool suuremaid linnu. Tallinna ja Tartu valveapteekide kõrval puuduvad ööpäevaringse ligipääsuga apteegid mujal täiesti. Hajaasustusega piirkondades elavatel inimestel on ravimite ostmiseks sageli vaja läbida pikki vahemaid – pooltel neist pole lähim apteek isegi 15-minutilise sõidu kaugusel.

See olukord avaldab survet töövälisel ja eriti õhtusel/öisel ajal kiirabiteenusele ja EMOdele. Statistika näitab, et aastatel 2018–2023 toimus 36% kiirabi väljakutsetest vahemikus 21.00–9.00. Samal ajal vajab ainult 40% EMO-sse pöördujatest kiiret abi. Paljude murede puhul piisaks esmase lahenduse leidmiseks apteegist, kuid see eeldab apteegiteenuse paremat ja kellaajast sõltumatut kättesaadavust.

Iseteenindusapteek – tulevikulahendus?Accelerate Estonia ja PricewaterhouseCoopers poolt läbi viidud mõjuanalüüs tõi esile, et iseteenindusapteekidel on potentsiaal pakkuda olulist lahendust.

Peamised tähelepanekud olid järgmised:

  1. Valveapteekide võrgustiku laiendamine – iseteenindusapteekide lahendus võiks parandada käsimüügi- ja retseptiravimite kättesaadavust.
  2. Apteegiteenuse regionaalne kättesaadavus – maapiirkondades saaks teenuse kättesaadavust oluliselt parandada.
  3. Paindlikum teenus –lahendus aitaks leevendada proviisorite ja farmatseutide nappust. Hetkel on antud spetsialistide keskmine vanus kõrge: 53% proviisoritest ja 43% farmatseutidest on üle 50-aastased, mistõttu lähikümnenditel seisab ees ulatuslik pensionile minek.
  4. Koormuse vähendamine erakorralisele meditsiiniteenusele – apteegist kiire lahenduse leidmine võiks aidata vähendada kiirabi ja EMO ressursside kasutust.
  5. Huvigruppide kaasamine seadusloomesse – analüüs rõhutas, et huvigrupid näevad teenust kohati erinevalt, mistõttu on oluline läbi viia täiendavad osalusprotsessid.

Tõhusaim korraldusmudel

Ekspertide hinnangul oleks kõige tõhusam lahendus kombineerida tavaapteegi käepikendus ja eraldiseisev iseteeninduslahendus. Oluline on järgida mõistlikkuse põhimõtet, vältides ülereguleeritust, mis võiks ohustada teenuse efektiivsust.Iseteenindusapteegi teenus ei suurenda käsimüügi- ja retseptiravimite müüki ega soodusta ravimite ületarvitamist  ning võiks sealjuures olla kriisiolukordades väga kasulik. Konsultatsiooni roll teenuse pakkumisel jääb endiselt oluliseks, aidates vähendada ravimite ületarbimise ja valesti manustamise riske.

Miks see oluline on?

  • Apteekrite vananemine ja vähenev arv: Pool apteegipidajatest on järgmise 15 aasta jooksul pensionieas. Noored spetsialistid ei soovi tihti maapiirkondades töötada, süvendades teenuse puudujääki.
  • Apteegiteenuse koondumine: Suurem osa apteekidest asub suuremates keskustes, jättes hajaasustusega piirkonnad katmata.
  • Ressursi väärkasutus: EMO ja kiirabi pöördumised öötundidel võiksid paljudel juhtudel asenduda lihtsamate lahendustega apteegis.
  • Ööpäevaringne ravimite kättesaadavus: Apteegiautomaadid parandavad ravimite ööpäevaringset kättesaadavust vähendades erakorralise meditsiini ja kiirabi koormust suuremates teeninduspiirkondades.

Accelerate Estonia partneriks antud projektis on Grab2Go, kes pakub innovaatilisi iseteenindusapteekide lahendusi, võimaldades automatiseeritud käsimüügiravimite ostu ja videokonsultatsioone proviisoritega. Grab2Go tehnoloogia aitab ressursse optimeerida, võimaldades proviisoritel nõustada patsiente üle Eesti video teel, luues samal ajal rohkem aega kohapealseteks konsultatsioonideks. Grab2Go täielikult autonoomne süsteem sisaldab reaalajas IoT-andmete kogumist, automatiseeritud laohaldust ja optimeeritud logistikat sujuvaks toimimiseks.
Antud projekt on äratanud huvi Grab2Go ettevõtte ja lahenduste vastu paljude ettevõtete seas üle maailma ning samuti riikides, kus esinevad sarnased väljakutsed ravimisektoris. See kinnitab, et lahendusel on potentsiaali laienemiseks ka teistesse riikidesse.

Ravimite kättesaadavus on ühiskondlikult oluline teema. Iseteenindusapteekide arendamine on üks võimalik lahendus, kuid vajab regulatiivset selgust. Mõjuanalüüsi tulemusena on Accelerate Estonia koostöös Sotsiaalministeeriumiga koostamas seadusanalüüsi ja eelnõud toetamaks antud lahenduse turule tulekut.

Loe täismahus mõjuanalüüsi