Skip to main content

TexRoad

Andmevoog ringmajandavale tekstiilitööstusele

Ringmajandus Lõpetatud

Selle projekti elluviimise ajal keskendus Accelerate Estonia laiemalt avaliku- ja erasektori koostööprojektidele, programmi arenedes valiti kitsam fookus - aidata uuenduslike lahenduste turule jõudmist, eemaldades neid takistavad seadusandlikud barjäärid.

Sissejuhatus

Ligi 73% maailmas toodetud ja tarbitud rõivastest ja tekstiilidest suunatakse prügilasse ladestamisele või põletamisele. TEXroadi eesmärk on seda probleemi lahendada: märkimisväärne ära visatud tekstiilidest on endiselt kasutuskõlblik ning saaks ümber töödelda uuteks materjalideks või toodeteks.

Probleem

Ringmajandusele ülemineku tõttu on suuresti kasvanud nõudlus tekstiilide ringlussevõtmiseks, ümbertöötlemise lahenduste arendamiseks ning tekstiilijäätmete väärindamiseks.

Probleemi muudab pakiliseks EL-i lähenev nõue, mis kohustab tekstiilmaterjalide eraldi kogumist alates aastast 2025, ning tungiv vajadus täita ambitsioonikaid energia- ja kliimaeesmärke. 2025. aastast on riigid kohustatud tagama tekstiilijäätmete süstemaatilise sorteerimise ja taaskasutamise – seda on aga hetkel raske saavutada, kuna puudub selge ülevaade ja andmed tekstiilide ümbertöötlemise protsessist.

Lahendus

TEXroad pakkus välja sektoripõhise koostalitlusvõimelise digitaalse infrastruktuuri, mis, erinevalt universaalsest standardist või platvormist, võimaldab erinevatel standarditel ja platvormidel tõhusalt suhelda.

Lõppeesmärk

Eesmärk on tõhustada andmevoogu tekstiilisektoris, anda riigile terviklik ülevaade tekstiili liikumisest ning aidata täita taaskasutuskohustusi. Parem juurdepääs andmetele toetab sihipärasemat poliitikakujundamist ning annab tööstusele vajalikke teadmisi teadlike otsuste tegemiseks ja uute turuvõimaluste avastamiseks.

Tulemus

TEXRoad kaasas avaliku ja erasektori osalisi ning kogus ja vahendas andmeid, et suurendada osapoolte ligipääsu ringmajanduse võimalustele ning lihtsustada eeskirjade järgimist ja rahastuse kättesaadavust. 

Standardiseeritud andmevoog võimaldas täpsemat statistikat ja peaaegu reaalajas juurdepääsu andmetele. Koostöös Uuskasutuskeskuse, Humana ja Lounais-Suomen Jätehuoltoga koguti andmeid tekstiilide koostise ja tarneahela kohta. 

Ühe digitaalse töölaua loomine võimaldas kohalikel omavalitsustel ja Keskkonnaministeeriumil jälgida tekstiilivoogude liikumist. Eksperimendi tulemused näitasid, et standardiseeritud andmed võimaldavad efektiivselt luua uusi taaskasutusturge ja toetavad poliitikakujundamist ringmajanduses. Pilootprojekti tulemusena töötati välja tekstiili taaskasutamise tarkvaraliides ja võrk, mis on kasutusel erinevates Eesti, Soome ja Hollandi omavalitsustes.