Skip to main content

Energiaühistu

Kogukonnaenergeetika mudel

Taristu Lõpetatud

Selle projekti elluviimise ajal keskendus Accelerate Estonia laiemalt avaliku- ja erasektori koostööprojektidele, programmi arenedes valiti kitsam fookus - aidata uuenduslike lahenduste turule jõudmist, eemaldades neid takistavad seadusandlikud barjäärid.

Sissejuhatus

Eesti on endiselt elektritootmisel sõltuv põlevkivist, millel on äärmiselt negatiivne mõju keskkonnale. Energiaühistu eesmärk luua kogukonna energiamudel, mis võimaldaks läbi kogukondade ja omavalitsuste partnerluste kohalikku taastuvenergia tootmist – nii andes kogukondadele võimaluse toota iseseisvalt puhast energiat.

Probleem

Et tõsta riigis kasutatava taastuvenergia osakaalu on vaja konkreetset taristut, mille abil püüda tuult ja päikest, et toota rohelist energiat. Tavainimesel on üldjuhul vähe võimalusi saada energiatootmises osanikuks, sest protsess on tehniliselt keeruline ning nõuab suuremat investeeringut. Samal ajal ei ole omavalitsustel ressurssi, et ise taastuvenergia rakendamisega tegeleda. Nii puudub hetkel ka tõhus kaasamismudel, mille abil kogukondasid rohepöördele suunata.

Lahendus

Projekt loob kogukonna energiamudeli, mis võimaldab elanikel ja omavalitsustel kaasinvesteerida kohalikesse taastuvenergia projektidesse, nt. päikese- või tuulepargid. Koostöömudelist tulenevalt saavad kohapeal toodetud taastuvelektrist kasu nii kohalik kogukond, omavalitsus kui ka ettevõtted.  Mida suurem on ise toodetud taastuvelektri kogus, seda rohkem raha jääb kogukonda, suureneb energiasõltumatus ning väheneb keskkonna jalajälg.

Lõppeesmärk

Eesmärk on luua Eestis skaleeritav ning juriidiliselt korrektne kogukondlik energiamudel, mis soodustab taastuvenergia tootmist. Mudelit võiks olla katalüsaator üle Eesti kogukondlike energiaparkide rajamisele  suurendades iseseisvalt toodetud rohelise energia osakaalu, vähendades nii negatiivseid keskkonnamõjusid ja toetades kogukondlikku majanduslikku kasu.

Tulemus

Energiaühistu algatas projekti, mille raames esitati 24 kohalikule omavalitsusele ettepanekud kogukonnaenergia parkide rajamiseks. Kõik omavalitsused näitasid üles huvi, soovides arutleda võimaluse üle, kui pakutaks välja täielik koostöömudel, mis hõlmaks kõiki aspekte alates pinnase kasutusest kuni toodetud elektri ostmiseni.

Peale kohalike omavalitsuste kaasati kogukonnaenergeetika mudeli arendamisse ka TalTech, kellega alustatati ülikooli hoone katusele pargi planeerimist. Samuti loodi Tartu Regiooni Energiaagentuuri kaasabil kogukonnaenergeetika ümarlaud, kus osalevad erinevad sidusrühmad, mille eesmärk on hoida infovoogu, jagada kogemusi ja kompetentse ning koordineerida tegevusi kogukonnaenergeetika tutvustamiseks.

Tallinnaga moodustati strateegiakeskuse juurde töörühm, mis töötab välja koostöömudelit linna ja energiaühistu jaoks. Töörühm osales Riigikantselei Innosprint programmis, kus täpsustati projekti fookust ja määrati võimalikud pilootprojektide asukohad.