Vaenulikud riigid ja ettevõtted levitavad internetis massiliselt valeinformatsiooni, ohustades nii demokraatiat, majandust kui ka ühiskonna heaolu. Seadusandluses ning turul puuduvad aga tööriistad, mille abil seista tõhusalt vastu infosõjale ja tehisintellekti kasutamisele valeinformatsiooni levitamisel.
Sentinel
Infosõjavastane võitlus
Selle projekti elluviimise ajal keskendus Accelerate Estonia laiemalt avaliku- ja erasektori koostööprojektidele, programmi arenedes valiti kitsam fookus - aidata uuenduslike lahenduste turule jõudmist, eemaldades neid takistavad seadusandlikud barjäärid.
Sissejuhatus
Probleem
Valeinformatsiooni kampaaniaid levitatavate riikide arv on tõusuteel, aastatel 2017-2019 lausa pea 150% võrra. Pahatahtlikel valeinformatsiooni levitamisel on aga vägagi tuntavad tagajärjed.
Valeinformatsiooni levik ei mõjuta vaid inimeste mõttelaadi või valimiseelistusi, kannatab ka majandus. Valeinformatsiooni levikust tingitud kaotused ulatusid 2019. aastal 78 miljardi dollarini. See kasvav trend ei ole tingitud ainult inimeste loodud valeinformatsioonist, mängus on ka tehisintellekt – olgu selleks siis deep-fake videote, piltide või artiklite näol.
Lahendus
Sentineli lahendus näeb ette avaliku ja erasektori ökosüsteemi loomist, mis võitleks valeinformatsiooni vastu, tuginedes Eesti küberjulgeoleku sektori eeskujule. Lahendus rõhutas koostööd riigi ja erasektori vahel, kasutades ära Eesti tugevusi digitaalses innovatsioonis.
Lõppeesmärk
Projekti eesmärk on luua Eestisse täiesti uus turg, mis kaitseb nii meid kui ka liitlasriike valeinformatsiooni, andmete manipuleerimise ning teistsuguste pahatahtlike kampaaniate eest.
Tulemus
Accelerate Estonia projekti raames kaasas Sentinel Eesti riiklikul tasandil erinevad osapooled, et luua terviklik strateegia väärinformatsiooniga võitlemiseks. Peamiseks fookuseks sai avaliku ja erasektori koostöö, et luua infojulgeoleku ökosüsteem, mis oleks üles ehitatud Eesti küberjulgeoleku sektori edukate kogemuste baasil. Projekti teises etapis, inspireerituna küberjulgeoleku algatustest, tegi Sentinel koostööd erasektoriga, et edendada innovatsiooni infojulgeoleku ja valeinformatsiooni vastaste lahenduste valdkonnas.
Projekti raames tuvastati strateegilised sammud, kuidas põimida valeinformatsiooniga seotud initsiatiivid juba olemasolevate küberjulgeoleku raamistikega. Näiteks tehti koostööd StartUp Estonia CyberTech programmiga, et integreerida valeinformatsiooniteemalised projektid küberjulgeoleku ökosüsteemi, nii kasutades ressursse tõhusamalt.
Märkimisväärne saavutus oli valeinformatsiooniteemaliste väljakutsete kaasamine NATO suurimasse küberkaitseõppusesse Locked Shields, mida korraldab NATO CCDCOE, näitlikustades valeinformatsioonistrateegiate vastu võitlemist reaalses küberjulgeoleku kontekstis.
Projekti tulemina jõudis 26.01.2021 koalitsioonileppesse riiklik strateegiline eesmärk, et Eesti saaks Euroopa Liidus eestvedajaks väärinfo ja avaliku inforuumi manipuleerimise vastases võitluses.
Tänaseks on ka tänu sellele projektile Tartu Ülikoolis uus Magistriõppe eriala “Desinformatsioon ja ühiskondlik toimepidevus”, mida finantseeris 600 000€-ga USA saatkond. Kuigi ettevõte ei tegutse enam samas valdkonnas, kaasas nende uus ärimudelile €25M (NFTPort).