Skip to main content

369 Mustermajad

Moodulmajade platvorm ringmajandavale ehitussektorile

Ringmajandus Taristu Lõpetatud

Selle projekti elluviimise ajal keskendus Accelerate Estonia laiemalt avaliku- ja erasektori koostööprojektidele, programmi arenedes valiti kitsam fookus - aidata uuenduslike lahenduste turule jõudmist, eemaldades neid takistavad seadusandlikud barjäärid.

Sissejuhatus

Ehitustoodete tootmine ja transport toodab aastas 3,5 Gt C02-te – see võrdub ligikaudu 1 miljardi sõiduauto aastase emissioonidega. Seejuures enim kahjustab keskkonda just tsemendi- ja terasetööstus. Probleemi leevendamiseks on hädavajalik, et sektor võtaks kiiresti sammud ringmajandavate ehituspraktikate poole, et vähendada negatiivseid keskkonnamõjusid.

Probleem

Traditsioonilised ehitusmeetodid toetuvad suuresti sünteetilistele materjalidele ning toodavad märkimisväärsetes kogustes kasvuhoonegaase. Kusjuures ehitussektor toodab umbes 40% kõigist kasvuhoonegaaside heitkogustest ja on ülekaalukalt suurim tooraine kasutaja. Hoonete elutsükli lõpus võetakse taaskasutusse vaid vähem kui kolmandik materjalidest.

Ehitussektor on üks vähem digitaliseeritud tööstusharusid maailmas, samas on nii sektoril kui ka laiemalt riikidel tungiv vajadus uute ning jätkusuutlikumate lahenduste järele, et täita asjakohaseid ELi poliitikaid ning globaalseid eesmärke kasvuhoonegaaside vähendamiseks. Riikide jaoks on mure eriti kriitiline, sest neile on seatud selge kohustus tagada, et kõik avaliku sektori hooned oleksid aastaks 2027 süsinikneutraalsed.

Lahendus

369 Pattern Buildings on välja pakkunud standardiseeritud ja modulaarse “mustermaja” lähenemise hoonete rajamiseks. Mustermaja aitab oluliselt vähendada keskkonnamõju kogu hoone elutsükli jooksul: ehituskomponente saab optimeerida vastavalt materjali kasutusele ning moodulmajasi saab hõlpsasti laiendada, lahti võtta ja uuesti kokku panna, muutes hooned ja selle osad taaskasutatavaks.

Seejuures on võimalik 75% hoonetest ehitada moodulmajade komponentide komplektidest, mis on toodetud peamiselt biogeensetest materjalidest (puit, kanepikiud, põhk jne).

Lõppeesmärk

Projekti lõppeesmärk on läbi modulaarsuse teha ehitusprotsessi kordades tõhusamaks ning panna juba täna ehitussektoris ringmajandus päriselt käima panna. Mustermajade konseptsiooni kasutuselevõtt oleks ka riikidele suur samm eesmärgi poole tagada, et kõik avaliku sektori hooned oleksid aastaks 2027 süsinikneutraalsed.

Tulemus

Accelerate Estonia projekti raames töötati välja ja testiti moodulmajanduse süsteemi prototüüpi lasteaiade ja kontorihoonete kavandamiseks. Prototüüpi võrreldi traditsiooniliste lahendustega, keskendudes biogeensete materjalide kasutamisele ja nende süsiniku jalajäljele. Võrdlus näitas märkimisväärset, koguni kolm korda väiksemat süsiniku jalajälge mustermajade puhul.

Lahendus äratas ka huvi Eesti suurimas võrguettevõttes Elektrilevi, kelle tänaste ning tulevaste elektrikute koolitamiseks mõeldud keskus kavandati just Creatomuse Mustermaja süsteemis.

Samuti on Tallinnas juba detailplaneeringus kaks lasteaeda, mis on kavandatud Mustermaja 369 süsteemis, ning veelgi rohkem lasteaedu on planeeritud ehitada mustermajadena 2025. aastal.