Skip to main content

Therasync

Depressiooniga patsiendi raviteekonda toetav platvorm

Tervishoid Lõpetatud

Selle projekti elluviimise ajal keskendus Accelerate Estonia laiemalt avaliku- ja erasektori koostööprojektidele, programmi arenedes valiti kitsam fookus - aidata uuenduslike lahenduste turule jõudmist, eemaldades neid takistavad seadusandlikud barjäärid.

Sissejuhatus

Vaimse tervise probleemid on nii Eestis kui rahvusvaheliselt hüppeliselt kasvanud ning mõjutavad suurt osa elanikkonnast. Vaimse tervise teenused ei ole ressursside ja tööjõu vähesuse ning suureneva nõudluse tõttu paljudele abivajajatest piisavalt kiiresti või piirkonniti ühtlaselt kättesaadav.

Probleem

Depressiooni levimus Eestis on 3% rahvastikust, kellest koguni 70% on tööealised. See teeb depressioonist ühe peamise töövõimetuse põhjustaja. 2019. aastal oli depressiooni diagnoosiga patsientide kulu riigile ligi 27 miljonit eurot.

Tõhus ja järjepidev depressiooniravi eeldab mitme spetsialisti koostööd, kuid kasvav nõudlus ravi järele, vähesed ressurssid ja spetsialistide nappus, jätavad endast maha ravilünki, kus mõned patsiendid jäävad vajaliku toetuseta. Ravimeeskonna liikmete (arstid, õed, terapeudid) vahel puudub seejuures omavaheline koostöö ning piiratud on ligipääs patsiendi infole.

Lahendus

Kogu ravimeeskonnale kättesaadav ühine infoväli, st tähendab digitaalne platvorm, aitaks pakkuda patsientidele personaalsemat lähenemist, mis muudab raviplaanid tõhusamaks ja ühildatumaks.

Iga patsient läbib oma raviteekonda unikaalsel viisil, mistõttu on vajalik, et etapid oleksid modulaarsed ja moodustaksid terviku, sisaldades nii meditsiini kui ka eluga toimetulemist abistavaid teenuseid. Platvorm võimaldab kõigil osalistel, sh olulisena ka patsiendil endal, saada olukorrast ja vajadustest selge ja ühtne ülevaade. Nii teab nii patsient, millised spetsialistid temaga tegelevad ning ta saab ülevaate, millist abi ta parasjagu kõige enam vajab.

Arendades digitaalse platvormi, mis ühendab kõik asjakohased spetsialistid, muutub raviprotsess vähem killustatuks, tõhusamaks ja kulusäästlikumaks. Selline süsteem vähendab koormust nii patsiendile kui ka riigile, muutes ravitee loogiliseks ja hõlpsasti järgitavaks, tagades, et patsiendid saavad õigeaegset abi.

Lõppeesmärk

Projekti lõppeesmärk on ehitada tulevik, kus patsiendi ravitee on sujuv, koordineeritud ja õigeaegne. Digitaalne platvorm aitab tagada, et patsiendid saavad õiget abi õigel ajal, spetsialistid saavad aga teha teadlikke otsuseid ja pakkuda tõhusat ravi. Riigi jaoks vähendavad õigeaegsed sekkumised pikaajalisi kulusid, aidates kaasa tervemale elanikkonnale.

Tulemus

Accelerate Estonia programmi raames läbi viidud pilootprojekt keskendus ravimeeskonna liikmete koostöö testimisele ja ühise infovälja loomisele, kasutades testplatvormina Pipedrive’i. Kaks ravimeeskonda testisid läbi kahe väljamõeldud patsiendi ravitöö, infojagamise ja erinevad etapid.

Projekt andis mitu olulist infopunkti. Esiteks, kui kõik patsiendiga seotud terviseandmed on kättesaadavad igale ravimeeskonna liikmele, saab ravialaseid otsuseid teha kiiremini ja läbipaistvamalt, nii parandades tervishoiuteenuste osutajate koostööd. Patsiendi nõusolekul võimaldas TheraSynci platvorm juurdepääsu ja andmete jagamist ravimeeskonnaga. Selgus ka, et patsiendid soovivad olla raviprotsessi senisest enam kaasatud ning anda märku oma edasiminekutest.

Kuigi klinitsistid leidsid, et platvorm ei asenda omavahelisi meeskonna kohtumisi, loob nendeks siiski sobiva pinnase, sest kõigil on ettevalmistuseks vajalik info kättesaadav.