Skip to main content

Heba

Töötajaskonna vaimse tervise juhtimine

Tervishoid Lõpetatud

Selle projekti elluviimise ajal keskendus Accelerate Estonia laiemalt avaliku- ja erasektori koostööprojektidele, programmi arenedes valiti kitsam fookus - aidata uuenduslike lahenduste turule jõudmist, eemaldades neid takistavad seadusandlikud barjäärid.

Sissejuhatus

Uuringud näitavad, et 25% töötajatest kogevad igal aastal vaimse tervisega seonduvaid probleeme. Aina häälekamalt on hakatud rääkima töötajate läbipõlemisest ning varasemas faasis murede adresseerimisest. Lahenduse leidmine on ühine mure nii era- kui avaliku sektori jaoks: jätkusuutlik lähenemine eeldab väga head tegevuste ja vastutuse koordineerimist alates töötajast kuni tööandja ja riiklike asutusteni välja.

Probleem

Riigid arendavad aktiivselt töötervishoiupoliitikat, mistõttu on tööandjatel kohustus seada oma töötajate heaolu esikohale. Tööandjatel on aga aina suurem murekoht: kuidas pakkuda tuge töötajatele, kes soovivad oma vaimset tervist aktiivselt juhtida.

OECD andmetel maksab halvasti juhitud vaimne tervis Euroopa tööandjatele aastas 260 miljardit eurot (1,6% SKT-st). Suurem töölt puudumiste arv ning pikaajalise töövõimetuse tõenäosus ja kõrgem töösuhte lõpetamise risk on vaid mõned tagajärjed, mis mõjutavad nii ettevõtteid kui avaldavad laiemat mõju majandusele.Probleemi süvendab vaimse tervise spetsialistide puudus, samal ajal kui abi vajavate inimeste arv kasvab.

Lahendus

Väljakutsete lahendamiseks arendab Heba koostöös Accelerate Estoniaga töötajate vaimse tervise juhtimise võrgustikupõhist mudelit.

See mudel hõlmab koostööpõhist digitaalset platvormi, mida toetab erinevate tugiteenuste ja konsultatsiooniteenuste võrgustik. Mudel selgitab ka kõigi osapoolte, alates tööandjatest kuni avaliku sektori asutusteni, rolle ja vastutust.

Lõppeesmärk

Projekti eesmärk on hõlbustada vaimse tervise probleemide varajast avastamist ja õigeaegset sekkumist, kohandades lahendusi nii riigi, töötajate kui ka tööandjate vajadustele.

Tulemus

39 eksperdi, sealhulgas avaliku sektori esindajate, kaasabil loodud mudeli põhjal töötati välja konsensusel põhinev standard ettevõtte vaimse tervise juhtimiseks.

Eksperimendi lõppfaasis loodi konkreetsed ettepanekud töötajate vaimse tervise juhtimise parandamiseks võrgustikupõhise koostöömudeli abil.

Prototüüpi katsetati nelja suure ettevõtte töötajatega, mille tulemuseks oli vaimse tervise standardi ettepanek, mis esitati Sotsiaalministeeriumile.